KaMNazir | مجله اینترنتی کم نظیر

تفریحی ,سرگرمی ,آموزشی ,فال و طالع بینی ,طراحی سایت , تازه های فناوری

مسایل زناشویی , آموزش زناشویی, دانلود رایگان, اس ام اس جدید

سرد ترین جای زمین کجاست؟

سرد ترین جای زمین کجاست؟

سرد ترین جای زمین کجاست؟

 

سردترین نقطه ثبت شده زمین، ایستگاه وستوک در قطب جنوب زمین با دمای ۸۹٫۲ – سانتی‌گراد است، اما پژوهشگران نقاط دیگری از قطب را شناسایی کرده‌اند که دمای آنها به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر نیز خواهد رسید.

 

ایستگاه وستوک در قطب جنوب در حال حاضر عنوان سردترین نقطه جهان را با خود یدک می‌کشد. در ۲۱ جولای ۱۹۸۳ / ۳۰ تیر ۱۳۶۲ که مقارن با پایان اولین ماه زمستانی نیم‌کره جنوبی زمین بود، دمای این منطقه ۸۹٫۲ درجه سانتی‌گراد زیر صفر اعلام شد.

اما در صورت غالب شدن هوای سرد واقعی در این منطقه، دمای هوا سردتر از این نیز می‌تواند باشد، به‌طوری‌که طبق تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها حداقل دما تا ۹۶ درجه سانتی‌گراد زیر صفر کاهش می‌یابد.

 به گزارش نیوساینتیست، جان ترنر، عضور گروه تحقیقاتی انگلیسی قطب جنوب و همکارانش، شرایط آب‌وهوایی این منطقه را در مورد این کاهش شدید دما بررسی کرده و متوجه شدند این افت دما به علت جریانی گردابی در جو است که در نزدیکی ایستگاه وجود دارد.

 
ترنر در این رابطه گفت: «این گردباد، ایستگاه را در بر گرفته و اجازه ورود موج هوای گرمی را که غالبا از سوی اقیانوس حرکت می‌کند، نمی‌دهد». پس از این یخبندان بزرگ، دمای هوا در عرض یک روز تا ۲۰ درجه افزایش پیدا کرد.

 ترنر خاطرنشان کرد اگر سرعت باد کمتر بود و حلقه‌ها در وسط ایستگاه متمرکز شده بودند، ممکن بود دما تا ۶ درجه دیگر یا بیشتر افت کند. اما محققان معتقدند سردترین نقطه زمین ممکن است در نزدیکی گنبد آرگوس قرار داشته باشد.

 در این مکان، ارتفاع بیشتر به معنای افت دما تا ۱۰۰- سانتیگراد است. به گفته ترنر، درک نوسانات دما برای تحلیل گزارش‌های ضخامت یخ در قطب جنوب اهمیت زیادی دارد.


    پست الکترونیکی خود را بدون www وارد کنید.

کم نظیر

تبلیغات