KaMNazir | مجله اینترنتی کم نظیر

تفریحی ,سرگرمی ,آموزشی ,فال و طالع بینی ,طراحی سایت , تازه های فناوری

مسایل زناشویی , آموزش زناشویی, دانلود رایگان, اس ام اس جدید

اشتباهات رایج در مسواک زدن

مسواک زدن

مسواک زدن دندان ها چنان عادت رایجی است که کمتر کسی به آن توجه می‌کند. ولی مانند هر عادت دیگری، ممکن است در انجام آن دقت کافی بخرج ندهید و این امر می‌تواند سلامتی دندان های شما را به خطر اندازد و به کرم خوردگی دندان و بیماری‌های لثه منجر شود.

۱: انتخاب و استفاده از مسواک اشتباه

دکتر ریچارد .اچ. پرایس DMD مشاور در انجمن (موسسه) دهان و دندان آمریکا می‌گوید که در انتخاب مسواک باید به اندازه دهان خود توجه کنید. او همچنین می‌گوید که  “اگر وارد کردن مسواک به دهان برای شما مشکل است احتمالا مسواک برای دهان شما بزرگ است.”

او می‌گوید که “دسته مسواک باید راحت باشد”. وقتی مسواک را در دست می‌گیرید باید به راحتی زمانی باشد که یک چنگال را برای خوردن غذا در دست دارید.

کدام مسواک بهتر است: دستی یا الکتریکی؟

مایکل سی سی من DDS مدیر کل آکادمی دندانپزشکی زیبایی می‌گوید، “این یک امر سلیقه‌ای است.” شخصی که با یک مسواک دستی مسواک می‌زند می‌تواند به خوبی کسی که با مسواک الکتریکی مسواک می‌زند ،این کار را انجام دهد.”

پرایس هم با این عقیده موافق است. ” خوب مسواک زدن به شخص مسواک زننده بستگی دارد نه به مسواک.”

۲: انتخاب دندانه‌های اشتباه

برخی از مسواک‌ها دندانه‌های زاویه دار دارند و برخی دیگر صاف هستند. خوب حالا آیا یکی از اینها بهتر از دیگری است؟ پاسخ دندان پزشک‌ها منفی است.

سی سی من معتقد است که ” این امر بیشتر به تکنیک مسواک زدن مربوط می‌شود تا به زاویه دندانه‌ها.”

در زمان خرید مسواک به چه مسائلی باید توجه کرد؟ دندانه‌های خیلی سخت می‌توانند باعث تحریک لثه‌ها شوند. انجمن دهان و دندان آمریکا استفاده از مسواک‌های با دندانه‌های نرم را پیشنهاد می‌کند.

بعقیده پرایس “دندانه‌ها باید به اندازه کافی سخت باشند تا پلاک‌ها را برطرف کنند ولی نباید آنقدر سخت باشند که به دندان‌ها صدمه بزنند.” او دندانه‌های “طبیعی” مانند دندانه‌های ساخته شده از موی حیوانات یا موی گراز را پیشنهاد نمی کند.

۳: مسواک نزدن بطور مستمر و یا به مدت کافی

توصیه می‌شود که دندان‌های خود را حداقل روزی دوبار به آرامی مسواک بزنید. سیسی من می‌گوید”روزی سه مرتبه (خیلی) بهتر است.”

بعقیده او با فاصله انداختن بین مسواک زدن‌ها، پلاک باکتریایی ساخته خواهد شد و ریسک تحریک لثه‌ها و دیگر مشکلات بالاتر خواهد رفت.

سی سی من می گوید، که مسواک زدن باید حداقل دو دقیقه طول بکشد و بعقیده پرایس سه دقیقه خیلی بهتر است.

سیسی من  می گوید، اکثر مردم این زمان بندی‌ها را رعایت نمی‌کنند. “این یک زمان قراردادی است و فقط برای این است که مردم برای تمیز کردن تمام سطوح وقت بگذارند.” او اغلب توصیه می‌کند تا مردم دهان خود را به چهار قسمت تقسیم کنند و روی هر کدام از ربع ها ۳۰ ثانیه زمان صرف کنند.

سیسی من می‌گوید، برای زودتر گذشتن این دو دقیقه چند کار را با هم انجام می‌دهد و در حال مسواک زدن کمی تلویزیون هم تماشا می‌کند.

۴: به‌شدت مسواک زدن و یا بیش از حد مسواک زدن

سیسی من  می‌گوید درحالی که مسواک زدن دندان‌ها سه بار در روز اید‌آل است ،اما بیش از این ممکن است خوب نباشد. مسواک زدن بیش از چهار بار در روز می‌تواند وسواسی بنظر برسد.

مسواک زدن بیش از حد می‌تواند ریشه دندان را تحریک کرده و منجر به تحریک لثه‌ها شود. مسواک زدن شدید همچنین می‌تواند مینای دندان را فرسوده کند. رمز کار در این است که با ملایمت و به‌مدت دو یا سه دقیقه مسواک بزنید.

۵: اشتباه مسواک زدن

سی سی من می‌گوید حرکات بلند و افقی مسواک در طول لثه‌ها می‌تواند منجر به ساییدگی دندان شود.دندانه‌ها را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به خط لثه‌ها قرار داده و حرکات یا لرزش‌های کوتاه انجام دهید. با ملایمت روی دندان‌ها بالا و پایین بروید و از حرکات عرضی روی دندان‌ها خودداری کنید. حرکات مسواک نباید افقی باشند، باید عمودی و یا دایره وار باشند.

لازم است تا سطوح داخلی و خارجی دندان‌ها، سطوح جویدنی و زبان خود را مسواک بزنید.

۶: شروع از یک نقطه در هر بار مسواک زدن

دندان پزشک‌ها دریافته‌اند که خیلی از مردم مسواک زدن را همیشه از یک محل مشخص در دهان شروع می‌کنند.

پرایس توصیه می‌کند که “مسواک زدن را از محل‌های مختلف در دهان شروع کنید تا با تنبلی روی یک محل خاص بیش از اندازه تمرکز نکنید.” دلیل این امر را هم اینگونه مطرح می‌کند که تا زمانی که به ربع آخر دهان خود برسید از مسواک زدن خسته خواهید شد.

۷: جا انداختن سطوح دندان‌های داخلی

اکثر مردم مسواک زدن سطوح داخلی دندان‌ها را فراموش می‌کنند – سطوحی که زبان شما با آنها در تماس است.

پرایس می‌گوید: “پلاک‌هایی که نمی‌بینید به اندازه پلاک‌هایی که می‌بینید اهمیت دارند”. به عقیده دندان پزشکان سطح داخلی دندان‌های پایین جلو معمولا از قلم انداخته می‌شود.

۸: عدم شستشوی مسواک با آب (آب نکشیدن مسواک)

باکتری‌ها می‌توانند روی مسواک شستشو نشده رشد کنند. لارنس ریفکین DDS، یک دندانپزشک اهل بورلی هیلز کالیفرنیا می‌گوید که دفعه بعدی که دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، ممکن است باکتری‌های قدیمی را دوباره روی دندان‌های خود بگذارید.

شستشو به پاک کردن خمیر دندان باقی مانده روی مسواک هم کمک می‌کند.

۹: خشک نکردن مسواک

سیسی من می‌گوید،”اگر مسواک شما همیشه مرطوب باشد، منجر به کشت باکتری بیشتری می‌شود”.

پرایس می‌گوید، “اگر دندانه‌ها خیس بمانند، موقع مسواک زدن تغییر شکل می دهند”.”و یا ممکن است به محلی برای زاد و ولد باکتری‌ها تبدیل شوند”.

او می‌گوید، یک ایده خوب این است که رطوبت را با تکان دادن مسواک از بین ببریم و سپس آن را با یک روکش پلاستیکی که به هوا امکان جریان می‌دهد، بپوشانیم.

۱۰: عدم تعویض مسواک بصورت مرتب

انجمن دهان و دندان آمریکا پیشنهاد می‌کند که هر سه یا چهار ماه و در صورت فرسوده شدن دندانه‌ها حتی زودتر، یک مسواک جدید تهیه کنید.

پرایس می‌گوید که بجای رعایت یک زمان‌بندی ، بهتر است به یک معاینه چشمی از دندانه‌ها بسنده کنید. (با نگاه کردن تشخیص دهید)

او می‌گوید، “وقتی که دندانه‌ها انعطاف عادی خود را از دست دادند و شروع به شکستن کردند، مسواک خود را عوض کنید”.

او می‌گوید، “بیشتر به وضعیت دندانه‌ها توجه کنید تا به زمان بندی”.

پرایس می‌گوید، برخی مسواک‌ها دارای شاخص‌های رنگی هستند که وقتی نیاز به تعویض داشته باشند، شما را مطلع می‌کنند.

 

منبع : MedHelp – ترجمه توسط مجله پزشکی مادر


    پست الکترونیکی خود را بدون www وارد کنید.

کم نظیر

تبلیغات