KaMNazir | مجله اینترنتی کم نظیر

تفریحی ,سرگرمی ,آموزشی ,فال و طالع بینی ,طراحی سایت , تازه های فناوری

مسایل زناشویی , آموزش زناشویی, دانلود رایگان, اس ام اس جدید

بهترین روش اصلاح موهای زائد

اصلاح موهای زائد

حتماً برای شما هم این سوال پیش آمده است که بهترین روش اصلاح موهای زائد چیست ؟  وجود موهای زائد در بدن و چگونگی اصلاح آنها یکی از بزرگ ترین مشکل هایی است که معمولا بیشتر خانم ها با آن درگیر هستند, در این مطلب می خواهیم نظرات متخصصان سلامت را در این باره به شما نشان دهیم .

نگاه متخصص پوست و مو

نظر دکتر بهروز باریک بین عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی :

تـیـغ آسـان تـر اسـت؛ لـیـزر مـانـدگـارتـر

آقای دکتر! چرا بیشتر وقت ها پس از استفاده از دستگاه اپی لیدی برای از بین بردن موهای زائد، افراد با موهای زیر پوستی به خصوص در ناحیه ساق پا مواجه می شوند؟

با استفاده از دستگاهای اپی لیدی و کنده شدن موها، برخی از ریشه درمی آیند و برخی از ساقه شکسته می شوند، بنابراین هنگام رشد مجدد، برخی از ساقه ها به سادگی از سوراخ موجود در پوست مربوط به فولیکول موی مورد نظر بیرون نمی آیند و با انحراف از مسیر، باعث زیر پوستی شدن مو و ایجاد واکنش جسم خارجی و التهابات پوستی می شوند. این مشکل با هر روش اصلاح دیگری مانند اصلاح با تیغ یا استفاده از وکس هم ممکن است رخ بدهد. بسیاری از خانم ها با مشکل موهای زیر پوستی و لک های پوستی ثانویه یا التهابات پوست ناحیه ساق پا مواجه هستند که این مشکلات، دو راه حل اساسی بیشتر ندارند؛ یکی اینکه به موها دست نزنند و مانند آقایان موهای ساق پای بلندی داشته باشند که این را بانوان نمی پسندند و راه حل دوم زدودن موها با لیزر است. با این روش طی چند جلسه موها یا دائم از بین می روند یا آنقدر ظریف می شوند که دیگر قادر به تحریک شدید و زخم کردن پوست ساق پا نیستند.

 

آیا روش خاصی برای پیشگیری از بروز موهای زیر پوستی وجود دارد؟

همانطور که گفتم بهترین راه پیشگیری، اصلاح نکردن موها یا نهایتا اصلاح آنها با قیچی یا دستگاه موزر یا استفاده از لیزر و زدودن دائمی این موهای بی مصرف است.

 

علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای رنگ در اثر استفاده از دستگاه های اپی لیدی چیست؟

علت این لک ها یا همان هیپرپیگمانتاسیون (قهوه ای شدن)، ایجاد التهاب است. به عبارت ساده تر، این التهاب ناشی از تحریک پوست به وسیله ساقه موهایی است که از پوست بیرون می آیند. این مشکل عموما در پوست های تیره یا سبزه شایع تر است.

 

چگونه می توان این لکه های قهوه ای رنگ را از بین برد؟

با استفاده از کرم ها یا لوسیون های لایه بردار مانند اسیدهای میوه و کرم های ضد لک می توان وضعیت این لکه ها را بهتر کرد. گاهی از میکرودرم ابریژن و برخی لیزرها نیز استفاده می شود. ولی عاقلانه ترین کار، لیزردرمانی و حذف دائمی موهاست.

 

آقای دکتر! آیا ممکن است روش موم انداختن برای از بین بردن موهای زائد، خطرهایی را برای افراد در پی داشته باشد؟

معمولا مشکل شایعی که هنگام استفاده از موم پیش می آید، سوختگی پوست هنگام استفاده از موم داغ است. یکی دیگر از شایع ترین عوارض استفاده از موم در آرایشگاه ها هم استفاده از ظرف موم مشترک و انتقال بیماری های ویروسی مانند زگیل از فردی به فرد دیگر است.

 

آیا استفاده از اپی لیدی بهتر از موم انداختن یا تراشیدن موهای زائد با تیغ نیست؟

هر کسی باید روش های مختلفی را در از بین بردن موهای زائد خود تجربه و بهترین روش را پیدا کند. هیچ روشی بر روش دیگر برتری خاصی ندارد. خانمی که دیابت دارد، اگر هنگام اصلاح ساق پا مراقب باشد، پوست خود را نخواهد برید و در صورت وقوع این حادثه نیز اگر قندخون بیمار تحت کنترل باشد با مصرف داروهای موضعی ترمیم کننده و از جمله عسل طبیعی زخم به سرعت بسته خواهد شد بنابراین انتخاب نوع روش اصلاح کردن به خود افراد بستگی دارد.

 

آیا این باور عامه که استفاده از تیغ باعث ضخیم و زیاد و تیره شدن موها می شود، درست است؟

نه، تیغ زدن فقط موها را به فاز فعال یا آناژن می برد، حتی کسی که قصد زدودن موهای خود را با لیزر دارد، باید موهایش را با تیغ اصلاح کند تا لیزر درمانی حداکثر پاسخ درمانی را داشته باشد. تعداد موها در واحد سطح یک فرد بالغ اصولا ثابت است و در اثر استفاده از تیغ یا هر روش دیگری، زیاد نمی شود.

 

آیا استفاده از کرم یا اسپری های موبر عوارضی ندارد؟

این محصولات چندان بی خطر هم نیستند. ما در بسیاری از موارد شاهد اگزمای تماسی ناشی از آلرژی یا سوختگی پوست با این مواد شیمیایی هستیم.

 

به نظر شما بهترین و ساده ترین روش برای حذف موهای زائد ضخیم مثل موهای پا چیست؟

به نظر من ساده ترین و بی درد ترین روش، اصلاح با تیغ و منطقی ترین و دائمی ترین روش، لیزردرمانی است.

 

آیا نوع اصلاح موهای قسمت های نازک تر و حساس تر پوست مانند پوست صورت، بازوها یا ناحیه تناسلی باید با سایر قسمت های بدن تفاوت داشته باشد؟

هر کس باید برای زدودن موهای زائد هر قسمت از بدن خود بهترین گزینه را انتخاب کند، مثلا ممکن است فردی به راحتی با انداختن بند از شر موهای زائد و البته کرکی صورتش خلاص شود اما برای ناحیه تناسلی استفاده از بند منطقی نیست. خیلی از افراد از اصلاح با تیغ یا اپیلاسیون با موم برای زدودن موهای این ناحیه استفاده می کنند. امروزه بسیاری از افراد نیز از لیزر برای خلاص شدن دائمی موهای ناحیه تناسلی بهره می گیرند. این یک مساله کاملا سلیقه ای و شخصی است و بهترین راه برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

 

آیا درست است که بندانداختن باعث تسریع چروکیدگی و افتادگی پوست صورت می شود؟

نه، اینها جز خرافات چیز دیگری نیستند اما مثلا اگر فردی زگیل مسطح روی صورت داشته باشد، بندانداختن باعث سرایت سریع آن به نواحی دیگر صورت می شود.

 

به نظر شما بهترین راه برای اصلاح موهای صورت در خانم ها چیست؟

به نظر من برای موهای کرکی بند انداختن بهداشتی(هر بند برای هر فرد) یا دکلره کردن و برای موهای ضخیم، لیزردرمانی بهترین روش است.

 

خیلی از افراد اعتقاد دارند که کندن موهای زیر بغل باعث تحریک غدد و احتمال ابتلا به سرطان پستان می شود، آیا این باور درستی است؟

مقاله هایی وجود داشتند که می گفتند اصلاح مرتب موهای زیر بغل با تیغ و استفاده از اسپری ها و محلول های ضد عرق که همگی تقریبا حاوی آلومینیوم کلرید هستند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهند، البته این تئوری بعدها رد شد. گاهی افراد در مورد تزریق بوتاکس برای قطع تعریق در زیر بغل می پرسند، اگر این کار به وسیله متخصص پوست و با شیوه صحیح انجام شود، هیچ خطری نخواهد داشت و بیمار تا حدود ۹ ماه از تعریق بیش از حد زیر بغل خلاص می شود. لیزردرمانی موهای زیر بغل نیز بی خطر است به شرطی که متخصص پوست آن را انجام دهد.

 

آیا روش خاصی برای از بین بردن سریع تر جای زخم روی پوست وجود دارد؟

بله، با مصرف میوه های تازه به خصوص میوه های حاوی ویتامین C مانند آناناس یا مصرف روی و استفاده از داروهای موضعی ترمیم کننده زخم مانند عسل طبیعی یا کرم سیلورسولفادیازین و… می توان خیلی راحت و زودتر از حد انتظار از شر جای زخم ها خلاص شد. حتی لیزرهای کم توان نیز در این مورد موثر هستند.

 

به نظر شما بهترین سن برای شروع اصلاح موهای زائد دست و پا یا حتی سایر قسمت های بدن در دختران، چه سنی است؟

به نظر من این شروع کار کاملا به مسائل فرهنگی خانواده ها و جامعه بستگی دارد. بسیاری از دختران تحت تاثیر دوستان خود در مدرسه اصرار به شروع این کار می کنند. به نظر من اگر این کار زیر نظر مادر آغاز و تحت شرایط بهداشتی انجام شود، تاثیرات مثبت آن از مضراتش بیشتر خواهد بود. این کار نشانه پاکیزگی و توجه دوشیزگان به زیبایی خودشان است و اصولا باعث تقویت امواج مثبت فکری در آنها می شود.

 

تراشیدن با تیغ، مو را ضخیم نمی کند

دکتر پروین منصوری/ استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

اینکه برای از بین بردن موهای زائد صورت چه روشی بهتر است، کاملا فردی است. زنان چند روش مختلف برای از بین بردن یا پنهان کردن موهای زائد به کار می برند که شامل بی رنگ کردن، کندن موها با موچین، قیچی کردن، استفاده از موم، تراشیدن یا ساییدن مکانیکی و استفاده از موبر شیمیایی است. در گذشته الکترولیز تنها راه از بین بردن دایمی موهای زائد بود اما امروزه از لیزرهای خاصی برای این کار استفاده می شود. هر روشی معایب و محاسن خود را دارد و انتخاب روش از بین بردن موهای زائد به ضخامت موها، منطقه و مقدار رشد موها و تصمیم خود بیمار بستگی دارد.

 

رایج ترین روش برای از بین بردن موهای زیر بغل و ساق پاها تراشیدن آنهاست، اما بیشتر خانم ها تصور می کنند که تراشیدن باعث ضخیم تر شدن موها مخصوصا موهای صورت می شود. در حالی که هیچ دلیل علمی و پزشکی ای برای این تفکر وجود ندارد. برخلاف باورهای عمومی یا بومی، تراشیدن و دیگر روش های از بین بردن موقتی موها، هیچ اثری بر ساختمان، رنگ و میزان رشد موها ندارد. مو یک بافت مرده است و انجام هر عملی روی آن هیچ تاثیری بر رشدش ندارد. به نظر می رسد تراشیدن باعث ضخیم شدن موها می شود، زیرا موهای کوتاه قابلیت انعطاف کمتری دارند و به همین دلیل بیشتر زبر و خشن به نظر می رسند. افزایش رشد مو و تیره شدن موها در زنان مسن شایع است.

 

اگرچه این تغییرات بدون هیچ دستکاری ای ایجاد می شوند، ولی زنان ادعا می کنند موهای صورت آنها با کوتاه کردن و تراشیدن، بیشتر و پررنگ تر شده است. یکی از معایب تراشیدن، لزوم تکرار روزانه این روش برای جلوگیری از احساس زبر بودن صورت است و اگر از تیغ نو استفاده نکنید، ممکن است احساس کنید پوست تحریک شده است. روش بی رنگ کردن مو برای محو موهای زائد، ساده ترین و کم هزینه ترین روش برای کنترل موهای زائد صورت به خصوص موهای زائد روی لب بالا یا طرفین صورت است. موهای بی رنگ شده اگرچه کمتر دیده می شوند اما هنوز وجود دارند و این عیب این روش است. بی رنگ کردن مکرر موها باعث آسیب و مستعد شدن آنها به شکستگی می شود.در مورد موبرهای شیمیایی و اینکه آیا استفاده از آنها برای از بین بردن موهای زائد صورت بی خطر است یا نه، همواره پرسیده می شود. اگر از ماده ای که برای استفاده روی پوست صورت تهیه شده، مصرف کنید بی خطر است. در برچسب ماده شیمیایی باید قید شده باشد که مخصوص استفاده روی صورت است. هرگز موبرهایی که برای جاهای دیگر بدن مثل ساق پاها تهیه شده است، روی صورت نزنید، چون خیلی خطرناک و قوی هستند. بعضی از مردم عقیده دارند که موبرها آثار طولانی مدت تری نسبت به تراشیدن دارند زیرا موها را نزدیک به پوست قطع می کنند ولی اگر هم این اختلاف وجود داشته باشد، خیلی ناچیز است.

 

اگر برای اولین بار از موبرهای شیمیایی استفاده می کنید، برای آشنا شدن با مراحل کار و مطمئن شدن از عدم تحریک پوستی، ابتدا آن را روی یک قسمت کوچک از پوستتان امتحان کنید. اگر تحریک پوستی ایجاد شد، از این ماده استفاده نکنید.

 

هیچ شواهد علمی ای وجود ندارد که نشان دهد کندن موها باعث تیره تر، خشن تر شدن و افزایش رشد آنها می شود. خانم ها به طور رایج موهای ابروهای خود را بدون افزایش رشد و تیره تر و زبرتر شدن آنها می کنند، بنابراین هیچ نگرانی ای درباره موی جاهای دیگر بدن نیز نباید باشد.

 

نگاه متخصص زنان و زایمان

هشداری درباره اپیلاسیون موهای ناحیه تناسلی

دکترآزیتا صفارزاده کرمانی/ متخصص زنان و زایمان

استفاده از کرم های موبر یا موس ها یا تراشیدن ناحیه تناسلی در خانم ها بدون اشکال است. موم انداختن و تراشیدن بهترین و سالم ترین نوع اپیلاسیون این ناحیه است. امکان اینکه خانمی به کرم های موبر حساسیت نشان دهد، بسیار زیاد است اما در صورتی که تمایلی به موم انداختن ندارد، می تواند موهای زاید این ناحیه را با این روش از بین ببرد. موم انداختن یا تراشیدن هیچ مشکلی در واژن یا تخمدان یا به طور کل اندام تناسلی خانم ها ایجاد نمی کند. نباید این موضوع را فراموش کرد که هر نوع اپیلاسیونی ممکن است باعث التهاب فولیکولی ریشه مو شود که عارضه آن سوزش و خارش است.

نکته بسیار مهم اینکه اگر خانمی برای اپیلاسیون به مراکز مخصوص مراجعه می کند، باید به بهداشت محیط و وسایل کار توجه بسیاری داشته باشد. در صورت کثیف و آلوده بودن محیط و وسایل کار، ممکن است دچار عفونت های غیرعادی در ناحیه تناسلی یا سایر عفونت ها شود.


    پست الکترونیکی خود را بدون www وارد کنید.